Blog

O podbělu /Tussilago farfara/

Roste na rumištích a vlhkých místech. malá žlutá sluníčka ukazující se z jara na dálničních náspech. Jeho latinský název /Tussilago farfara/ poukazuje na jeho schopnost bojovat s kašlem - a skutečně je to velký bojovník. Ve spojení s diviznou a jitrocelem dělá hotové divy. Pokud se chceme vyhnout všem Stoptussinům a podobným, které podle mé zkušenosti kašel sice potlačí, ale celkově prodlouží dobu, po kterou kašel přetrvává, podběl je skvělým pomocníkem při záchvatovitem neutišitelném suchém kašli. Stačí uvařit čaj z několika hlaviček, přidat med, citrón a je to, pochvíli se kašel utiší a při dobré kombinaci s ostatními bylinkami začne fáze odkašlávání - veliká úleva pro matky nachlaených dětí :-)

U nás je tento tradiční babičkovský lék na kašel zakázán, protože v něm byly nalezeny hepatotoxické alkaloidy, které mohou způsobit rakovinovou degeneraci jaterních buněk. Stejně jako aflatoxiny z burákového másla nebo umělých konzervantů. které ovšem zakázány nejsou...Píšu to zde proto, že stejně jako u ostatních léčiv, je i u podbělu rozhodující dávka. Podběl je pomocník při akutním problému, rozhodně bych nedoporučila ho používat preventivně. Ani to vlastně nefunguje. 

A proč o podbělu nyní, když začíná jaro a zimní chřipky se ukládají k letnímu spánku? V Polabí už vystrkuje hlavičky. Je čas ho sbírat, sušit a ukládat, aby byl připraven na další kašlací sezónu. Jen pozor při sběru - těm dálničním a silničním náspům je lépe se vyhnout, těžké kovy a prach při léčbě kašle rozhodně nepotřebujeme.

 

Pro podrobnější informace mrkněte na cs.wikipedia.org/wiki/Podb%C4%9Bl_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD

První semínka

Sluníčko svítí na plný výkon a venku to vůbec nevypadá na půlku února. Po půlhodinovém pocházení po jarem obnažené zahradě jsem usoudila, že se nedá nic dělat a na jediném místě, které nebude zasaženo budoucími terénními a jinými úpravami bude letos mrkev - a s ní samozřejmě ředkvičky a špenát. To místo je prominentní vyvýšený záhon u terasy. Loni tam bydlela rajčata s bazalkou a všichni si velmi pochvalovali, že jsou tak blízko...letos přišlo jaro brzy, a tak vyhrála mrkev. Kam zasejeme zbylě tuny semínek čekající ve špajzu ví jen Bůh, modlím se tedy, aby se podařilo terénní úpravy spustit co nejdříve.  

Začátek

Začíná to domem s malou zahrádkou - takovou malou příměstskou zahrádkou, tak akorát. Dům je starý, ale byl opravený a dostal nový kabát. Je mu sto let, zasloužil si to. V domě bydlí rodina se třemi dětmi a kočkou. Dům je skoro hotový a na řadě je zahrada. Zahrada, která se letos probouzí ze zimního spánku opravdu brzy. Vypadá trochu jako po bitvě - rekonstrukce domu dala malému pozemku co proto...

Tak tahle zahrada také čeká na své znovuzrození - bude to nový život v permakulturním hávu. Design se už rok pomalu rodí - zatím jen na papíře. Cílem je PĚKNÁ ZAHRADA, CELOROČNĚ PRODUKUJÍCÍ  S MINIMÁLNÍ ÚDRŽBOU. Heslo:sázíme a sklízíme po celý rok.